Що є доказом історичного розвитку рослин. Докази еволюції

Розділи: Біологія

Цілі:

  • узагальнити знання учнів про основні відділи рослин, виявити етапи ускладнення будови рослин та фактори еволюції рослинного світу;
  • підвести школярів висновку про кревність і єдність всього живого Землі, продовжити формування в учнів умінь аналізувати, робити висновки, міркувати логічно, використовуючи проблемні ситуації;
  • провести перевірку знань учнів раніше вивченого матеріалу.

Хід уроку

1. Орг. момент.

Привітання учнів, налаштованість на роботу.

ІІ. Постановка цілей та завдань уроку.

– Сьогодні урок я хочу розпочати зі слів С.Я. Маршака (слайд 1)

Людина – хоч будь вона тричі генієм –
Залишається мислячою рослиною.
З ним у спорідненості дерева та трава,
Не соромтеся цієї спорідненості!

Прочитайте ці рядки уважно ще раз і скажіть, які думки виникли у вас під час читання.

Відповіді учнів (зразкові):

  1. Клітинна будова мають усі живі організми.
  2. Людина є частиною природи.
  3. Якою б розумною людина не була, вона не повинна вважати себе царем природи.
  4. Людина, дерева, трава – це живі організми.
  5. Єдність походження тварин та рослин.

Отже, життя існує на нашій планеті мільярди років. Вона заповнює всі її куточки: озера, річки, гори, пустелі, і навіть повітря населене живими істотами. Передбачається, що за історію життя на Землі існувало 4,5 млрд. видів рослин і тварин. Але з давніх-давен кращі уми людства цікавили питання: як виникло і розвивалося життя на нашій Землі? Чи завжди рослини та тварини були такими, як зараз? Хто був перший на Землі – рослини чи тварини?

– А вас ці питання хвилюють?

– А які саме?

(Уточнюю у дітей, що їх найбільше цікавить.)

- Так давайте сьогодні на уроці спробуємо знайти відповіді хоча б на деякі з них. Розставте слова основні, розвитку, світу, етапи, рослинного, записані на табличках, у потрібному порядку, щоб вийшло осмислене речення. Це буде тема нашого уроку. ( Додаток 1)

(Діти зі слів складають пропозицію та повідомляють тему уроку.)

Тему уроку “Основні етапи розвитку рослинного світу” запишемо у зошиті. (слайд 2)

І перед усіма нами постають спільні завдання: (Слайд 3)

  • Визначити основні етапи розвитку рослин;
  • Виявити ознаки їх ускладнення у процесі історичного розвитку;
  • Назвати причини (рушійні сили) еволюції рослин;
  • Переконатися у різноманітті рослинного світу.

ІІІ. Перевірка знань учнів.

- Але перш, ніж приступити до цієї дослідницької роботи, проведемо невелике тестування, що доводить, що ви готові до вивчення нового розділу в підручнику.

Перевірка знань учнів проводиться диференційовано, з урахуванням рівня підготовки. Учні із середнім та низьким рівнемпідготовки працюють на картках (Додаток 2 іДодаток 3 відповідно).

Учні з вищим рівнем підготовки працюють разом із учителем:

Видано гербарій: 1 ряд – водорості та мохи, 2 ряд – мохи та папороті, 3 ряд – папороті та голонасінні рослини.

Завдання: Порівняйте відділи рослин. Де вони мешкають? Вкажіть їх відмінності у будові. Як розмножуються? Як харчуються? Які з рослин прогресивніші?

Приготуйте картки. Якщо ваш сигнал не сходиться з моїм сигналом у відповідь, в зошитах ставите (-) , відповідь вірна – (+) ( Додаток 4)

Картки мають певний колір та позначають різні класи рослин:

  • водорості – блакитний колір;
  • мохи – зелений колір;
  • папороті – коричневий колір;
  • голонасінні – жовтий колір;
  • всі відділи – різнокольорова картка.)

Запитання:

  1. Зозулин льон. (папороті, коричневий)
  2. Хлорелла. (водорості)
  3. Соняшник. (покритонасінні)
  4. Ялина. (голосонасінні)
  5. Сфагнум. (мохи, зелений)
  6. Поглинають вуглекислий газ та виділяють кисень. (Усе)
  7. Сформували на Землі родовища кам'яного вугілля (папороть)
  8. Орган розмноження – шишка. (голосонасінні)
  9. Винятково наземні, найчастіше вічнозелені (Голосонасінні)
  10. зозулин льон (мох)
  11. Улотрікс. (водорості)
  12. Ламінарія (водорості)
  13. Органи розмноження: маточка і тичинка. (покритонасінні)
  14. Земноводні у світі рослин. Мають коробочку зі спорами. (Папороть)
  15. Орляк. (папороті)

- Хто не зробив жодної помилки - оцінка "5", до 3-х помилок - "4", понад 3-х - "3".

Це можна робити на аркушах і одразу здати (Додаток 4)

Робота з таблицею №1 (слайд 4)

- Що можете сказати, дивлячись на цю табличку?

– А таблиця не має назви – як би ви назвали? (Еволюція рослинного світу.)

– А що таке “еволюція”? (Звернення до словника).

Діти зачитують варіанти відповідей зі словника В.І.Даля, з БСЕ, з тлумачного словникаОжегова. – Слово “еволюція” латинське й у перекладі означає “розгортання”, а широкому значенні – всяка зміна, розвиток, перетворення. У біології слово "еволюція" було вперше використано в 1762 р. швейцарським натуралістом і філософом Шарлем Бонне.

– Де доводилося вам це слово чути?

– А чи можемо ми його використовувати сьогодні на уроці?

– Правильно, адже тему нашого уроку “Основні етапи розвитку рослинного світу” ми можемо записати й так – “Еволюція рослинного світу”.

IV. Пояснення нового матеріалу.

- Отже, повернемо стрілки годинника тому. (вчитель крутить стрілки годинника, замість цифр у яких терміни)

Крутимо стрілки годинника, і повторюємо терміни: прокаріоти, еукаріоти, автотрофи, гетеротрофи.

Учень: 3,5 млрд. років тому найдавніша Земля дуже мало нагадувала планету, де ми живемо. Її атмосфера складалася з водяної пари, Вуглекислий газі, за одними даними, – з азоту, за іншими – з метану та аміаку. Кисню в повітрі неживої планети не було. І, треба сказати, відсутність кисню була необхідна виникнення життя. Земля вкрита водою. На планеті століттями лютують зливи, що супроводжуються розрядами блискавок. І в цьому "теплому розведеному бульйоні" вже зустрічаються перші живі організми (коацервати). Цю гіпотезу виникнення життя Землі вперше висловив 1922 р радянський біолог Олександр Опарін. Студентисті грудочки організмами, що утворилися, називати важко, це складні органічні білкові сполуки. Будова коацерватів поступово ускладнювалася – так з'явилися перші найпростіші одноклітинні організми.

Вчитель:Правильно! За словами Опаріна відстань від цих “згустків” до найпримітивніших бактерій анітрохи не менше, ніж від амеби до людини. Але, давайте припустимо, хто вони ці перші живі організми:

  • Прокаріоти чи еукаріоти
  • Який спосіб харчування їм був властивий (автотрофи чи гетеротрофи)
  • Хто вони: тварини чи рослини? (Йде обговорення).

Висновок:Першими живими організмами, що з'явилися на Землі, були без'ядерні клітини, які харчувалися готовими органічними речовинами, і їх не можна віднести ні до царства рослин, ні до тваринництва.

Наші знання ми записуватимемо в таблицю (лежать на столах) ( Додаток 5)

Пройшло близько 1 млрд. років.

Земля все ще гола пустеля. Але у воді з'являється новий газ – кисень. Про що це свідчить? Як ви вважаєте, хто їх давніх організмів міг бути винуватцем появи кисню?

Учень:Це були перші найпростіші організми, яким не вистачало поживних речовин, які були на Землі і деякі клітини пристосувалися до використання сонячного світла для перетворення води та вуглекислого газу на органічні речовини, тобто. виник процес фотосинтезу. А в результаті фотосинтезу став накопичуватися кисень. – Який спосіб харчування організмів з'явився? Відповідь учня: Ці клітини, що містять хлоропласти, є автотрофами, тобто. самі синтезують необхідні життєдіяльності органічні речовини рахунок енергії світла. Так з'явилися перші рослини. -Інші живі істоти зберегли колишній спосіб харчування – гетеротрофнийЇжею їм стали служити первинні рослини. Це були перші тварини.Це сталося у докембрійський період. Він тривав понад 3 млрд. років. У цей час будова живих істот дедалі більше удосконалювалося. Перші одноклітинні рослини синьо-зелені водорості навчилися розщеплювати воду. Вони здійснили справжній подвиг - в атмосферу став виділятися кисень. Склад повітря поступово наближався до сучасного, тобто. складався із азоту, кисню, вуглекислого газу. Така атмосфера сприяла розвитку досконаліших форм життя. Первинні одноклітинні водорості дали початок багатоклітинним водоростям.

– Продовжимо заповнення таблиці.

- З часом клімат на Землі змінився. Через коливання земної кори, на місці деяких морів та океанів виникла суша. Первинні моря стали меліти. А завдяки кисню у верхніх шарах атмосфери виник шар озону, який пом'якшив ультрафіолетове випромінювання. Що ж сталося з деякими древніми водоростями під впливом нових умов життя?

Учень: деякі водорості стали досконалішими і пристосувалися жити у вологих місцях суші на берегах водойм. Почався перехід деяких рослин від водного способу життя до наземного. Це сталося ~350-400 млн. років тому. Це найдавніша група наземних рослин – псилофіти та рініофіти. Ці рослини покривали береги зеленим килимом заввишки до 25 см. Вони не мали коріння, стебел, листя, а являли собою розгалужені осі, на підземних частинах яких розвивалися ризоиды. У рініофітів відбулася диференціація тканин: покривна тканина (шкірка) та провідні пучки (деревина та луб). Розмноження відбувалося за допомогою суперечки.

Занесемо ці відомості до таблиці.

– Звернути увагу, хто такі рініофіти. Це рослини, які жили на суші, проте були схожі на водорості.

А ще де ми можемо використати це значення – рініофіти?

- Правильно. Це слово ми помістимо в порожню рамку таблиці №1 (Слайд 4).

Це перші вищі рослини, які виникли Землі.

Відповідь учня:

– Риніофіти стали попередниками рослин Папоротьподібних та мохів. Середовище проживання наземне, вологе. У папороті з'явилися стебло, листя і коріння. Досягнули розквіту папоротьподібні у кам'яновугільний період 300 млн. років тому.

Суцільним килимом розстелялися плауни – каламіти, розгалужувалися папороті, цілими гаями височіли гігантські хвощі, зеленіли лепідодендрони…

Запишемо у табличці наступний етап розвитку рослин.

Фізмінутка.

Якщо правильно присідаєте, не правильно - руки вгору.

  • Риніофіти – перші наземні рослини.
  • Життя вперше зародилося на суші. (ні)
  • Папороть – наземні рослини. (так)
  • Першими Землі з'явилися без'ядерні клітини) (так)

Наприкінці кам'яновугільного періоду клімат на Землі став сухішим і холоднішим, і на зміну деревоподібним папоротям прийшли перші примітивні голонасінні рослини – насіннєві папороті, насіння розвивалося у них на листі.

Умови життя продовжували змінюватись. Там, де клімат ставав суворішим, древні спорові вимирали і з'являлися древні голонасінні.

Учень:Голосонасінні рослини відносяться до насіннєвих рослин. Розмножуються вони насінням, яке не захищене стінками плоду (квіток і плодів у голонасінних рослин немає). Поява насіння – важливий етап в еволюції рослини. Запас поживних речовин у насінні забезпечує життя зародка, коли він особливо вразливий – у початковий період його розвитку. Міцні насіннєві покриви захищають зародок від несприятливих факторів середовища. Ці еволюційні придбання та незалежність запліднення від наявності води (на відміну від спорових рослин) спричинили широке поширення голонасінних на суші.

Занесемо ці дані до таблиці.

- 120 млн. років тому

Яка подія сталася в цей час?

Учень:Покритонасінні походять від голонасінних, але які сімейства більш давні і ближче до голонасінних, точно не визначено наукою. Одні вчені вважають найдавнішими покритонасінними сережкові (береза, вільха, верба), інші – багатоплідникові: магнолії та лютикові. Покритонасінні відрізняються від голонасінних наявністю квітки, плодів, чашолистків, пелюсток, а також формуванням маточка, через який пилкова трубка проростає до сім'япочки та яйцеклітини. Насіння покритонасінних рослин розвивається всередині плода і добре захищене навколоплідником.

Покритонасінні панують Землі вже понад 60 млн. років. Це єдина група рослини, що утворює складні багатоярусні спільноти. Це сприяє більш інтенсивному використанню середовища та успішному завоюванню нових територій.

Завершимо складання нашої таблички.

Підсумкова таблиця «Розвиток рослинного світу Землі» (слайд 5)

Фізхвилинка для очей:

Коли правильно відкриваєте очі, не так - зажмурюйте.

  • Запліднення голонасінних, як і раніше, сильно залежить від води. (ні)
  • Голосонасінні повністю сухопутні рослини (Так)
  • Покритонасінні нічим не відрізняються від голонасінних (ні)
  • Покритонасінні виникли близько 120 млн років тому.
  • Голосінні виникли близько 10 млн років тому. (ні)

А що за слово написане на дошці? (Палеоботаніка.) Що воно означає?

Відповідь учня:Палеоботаніка - це наука, що займається дослідженням рослин минулих епох . (слайд 6)

За викопними залишками рослин вчені встановили, що чим давніші організми, тим вони простіше влаштовані. Чим ближче до нашого часу, тим організми стають складнішими і все більш схожими на сучасні.

- Отже, в результаті розвитку органічного світу з'явилися вищі рослини і високоорганізовані тварини, а так само людина мисляча, яка намагається отримати відповідь на запитання: "Коли і як виникло життя на Землі?" І допитливий розум знаходить ці відповіді (Слайд 7)

Робота з підручникомстор 260 (методи вивчення найдавніших рослин).

Розділом якої науки є палеоботаніка. Що то за наука?

V. Закріплення.

VI. Домашнє завдання.

параграф 58, питання усно. (Слайд 8)

Підсумок уроку, оцінки

«Докази історичного розвитку рослин»

I. Перевірка знань.

Запитання №1

    Час появи планети Земля? (5 млрд.)

    Час виникнення перших живих організмів? (2,5 – 3 млрд.) але це були доклітинні форми життя – дрібні мікроскопічні грудочки слизу.

    Час виникнення перших одноклітинних організмів? (1,5 - 2 млрд.)

    Як харчувалися перші живі організми?

    Місце виникнення живих організмів?

    Вкажіть, який тип харчування виник першим: гетеротрофнийчи атотрофний?

    За яких змін у будові клітини з'явилася можливість перейти до автотрофного типу харчування?

    Що таке фотосинтез?

    Які зміни у Космосі відбулися після виникнення процесу фотосинтезу? (атмосфера)

    Місце виникнення багатоклітинних організмів, як рослинних, і тварин? (вода)

Запитання №2

    Назвіть організми, що дали початок першим багатоклітинним водоростям.

    Які зміни на Землі спричинили необхідність виходу на сушу? (Коливання земної кори, припливи і відливи, осушення)

    Назвіть найдавнішу групу рослин, що першими вийшли на сушу.

    Назвіть пристрої у будові перших наземних рослин, які допомагали їм жити на суші.

    Назвіть організми, які, мабуть, походять від псилофітів?

    Який клімат був на Землі під час панування папоротеподібних? (Вологий)

    Чому повітря обов'язково має бути вологим?

    Назвіть організми, що дали початок покритонасінних рослин.

    Які особливості будівлі забезпечили покритонасінним рослинам панівне становище на Землі?

Перевірка д/з

Псилофіти – перші наземні рослини, що жили 420-400 млн. років тому. Вимерли. Росли на берегах водойм. Зелений. Багатоклітинні.

Не було ще органів, були ризоїди.

Були тканини: покривна (шкірка), провідна (деревина, луб)

Розмноження суперечками.

Робота з таблицею на дошці.

Зміна умов існування Зміни у будові організму
Виснаження поживних речовин у первинному океані Хлорофіл (фотосинтез) атмосфера
Коливання земної кори Тканини (вихід рослин на сушу)
Теплий та вологий клімат Органи (розквіт папоротеподібних)
Зміна клімату Насіння (насіннєві папороті – голонасінні)
ІІ. Докази еволюції

Робота з текстом *89

    Яка наука доводить, що рослинний світ еволюціонував?

    Що таке скам'янілості?

    Що таке відбитки?

    Їхнє значення для науки?

    Чому араукарію, гінго, деревоподібні папороті ми тепер називаємо живими копалинами?

III. Д/з*89,90, підготуватися до с/р на тему.

Поздняков Олексій Петрович

м. Санкт-Петербург

«Докази історичного розвитку рослин»

I.Перевірка знань.

Запитання №1

    Час появи планети Земля? (5 млрд.)

    Час виникнення перших живих організмів? (2,5 – 3 млрд.) але це були доклітинні форми життя – дрібні мікроскопічні грудочки слизу.

    Час виникнення перших одноклітинних організмів? (1,5 - 2 млрд.)

    Як харчувалися перші живі організми?

    Місце виникнення живих організмів?

    Вкажіть, який тип харчування виник першим: гетеротрофнийчи атотрофний?

    За яких змін у будові клітини з'явилася можливість перейти до автотрофного типу харчування?

    Що таке фотосинтез?

    Які зміни у Космосі відбулися після виникнення процесу фотосинтезу? (атмосфера)

    Місце виникнення багатоклітинних організмів, як рослинних, і тварин? (вода)

Запитання №2

    Назвіть організми, що дали початок першим багатоклітинним водоростям.

    Які зміни на Землі спричинили необхідність виходу на сушу? (Коливання земної кори, припливи і відливи, осушення)

    Назвіть найдавнішу групу рослин, що першими вийшли на сушу.

    Назвіть пристрої у будові перших наземних рослин, які допомагали їм жити на суші.

    Назвіть організми, які, мабуть, походять від псилофітів?

    Який клімат був на Землі під час панування папоротеподібних? (Вологий)

    Чому повітря обов'язково має бути вологим?

    Назвіть організми, що дали початок покритонасінним рослинам.

    Які особливості будівлі забезпечили покритонасінним рослинам панівне становище на Землі?

Перевірка д/з

Псилофіти – перші наземні рослини, що жили 420-400 млн. років тому. Вимерли. Росли на берегах водойм. Зелений. Багатоклітинні.

Не було ще органів, були ризоїди.

Були тканини: покривна (шкірка), провідна (деревина, луб)

Розмноження суперечками.

Робота з таблицею на дошці.

Зміна умов існування

Зміни у будові організму

Виснаження поживних речовин у первинному океані

Хлорофіл (фотосинтез) атмосфера

Коливання земної кори

Тканини (вихід рослин на сушу)

Теплий та вологий клімат

Органи (розквіт папоротеподібних)

Зміна клімату

Насіння (насіннєві папороті -> голонасінні)

ІІ. Докази еволюції

Робота з текстом *89

    Яка наука доводить, що рослинний світ еволюціонував?

    Що таке скам'янілості?

    Що таке відбитки?

    Їхнє значення для науки?

    Чому араукарію, гінго, деревоподібні папороті ми тепер називаємо живими копалинами?

III. Д/з*89,90, підготуватися до с/р на тему.

Різноманітність існуючих нині рослин, що жили раніше на Землі, є результатом еволюційного процесу. Сучасна класифікація рослинних організмів дає уявлення як про їх винятковому розмаїтті, а й дозволяє простежити шляхи становлення тих чи інших систематичних груп рослин. Всі рослини за будовою вегетативного тіла можна розділити на нижчі (шарових) і вищі рослини. До нижчих рослин відносять бактерії та актнноміцети (умовно), водорості та лишайники. До вищих рослин відносяться давно вимерлі псилофіти і нині живі мохи, папороті, хвощі, плауни, голонасінні та покритонасінні (квіткові) рослини.
Доказами історичного розвитку рослин є палеонтологічні знахідки їх викопних решток. Серед них можна назвати строматоліти - багатошарові утворення із залишків стародавніх примітивних водоростей, що мешкали в морях і океанах, відбитки гігантських папоротей, хвощів і плаунів, виявлених у покладах кам'яного вугілля та торфовищах, численні суперечки та пилок у ґрунтових відкладах.
Найперші рослинні організми – бактерії та синьо-зелені водорості – виникли в архейську еру близько 3 млрд років тому. Про це свідчить наявність земних порід органічного походження, до яких відносяться вапняк, мармур. Це були одноклітинні прокаріотні організми, поширені в морях і океанах, здатні до автотрофного (хемо- і фототрофного) харчування. Завдяки їхній життєдіяльності в первинній атмосферіз'явився кисень. Перші автотрофні еукаріоти з'явилися близько 1,5 млрд. років тому. Це були предки сучасних одноклітинних водоростей, від яких походять багатоклітинні види водоростей. Виникнення процесу фотосинтезу в архейську епоху започаткувало поділ всіх живих організмів на рослини і тварини. З появою перших зелених рослин – водоростей – почався процес утворення та накопичення на Землі органічної речовини.
У протерозойську епоху панування синьо-зелених водоростей змінюється активним розвитком зелених, зокрема і багатоклітинних. Ускладнювалася будова їхнього вегетативного тіла, збільшувалася площа поверхні, що сприяло більш продуктивному фотосинтезу. Великі багатоклітинні водорості набули широкого поширення в кембрійському періоді палеозойської ери. До палеозойської ери зараховується і вихід рослин сушу. Це сталося наприкінці силурійського періоду, коли в результаті процесів горотворення виникли материки. Вихід зелених водоростей на сушу був приурочений до літоральної зони морів та океанів, умов змінного зволоження. Першими справжніми сухопутними рослинами прийнято вважати псилофіти - групу, що нині вимерла. У зв'язку із сухопутним способом життя вони набули нових якостей: для захисту від мінливих умов наземного середовища їх захищали покривні тканини з продихами; механічні тканини виконували опорну функцію; з'явилися примітивні провідні тканини. Псилофіти являли собою перехідні від нижчих до вищих рослин форми. Подальше їх поширення на суші було підготовлено життєдіяльністю прокаріотних організмів (синьо-зелених водоростей, бактерій) та грибів, які сформували первинний ґрунтовий покрив.
Кам'яновугільний період - панування папоротеподібних, які мали ряд переваг перед псилофіта-ми: розвинену кореневу та провідну системи, лист, як ефективний орган фотосинтезу. І хоча в розмноженні папоротеподібні були ще тісно пов'язані з водою, тому що в них життєвому циклібули джгутикові стадії, всі вони сформували великі ліси величезної території тодішніх материків, створили родючий грунтовий покрив, збагатили атмосферу необхідним у розвиток тварин киснем. До цього періоду відноситься і поява принципово нової групи рослин -насіннєвих папоротей, які відомі лише у вигляді викопних залишків. Це були прямі предки сучасних голонасінних рослин. Виникнення насіння визначило подальший прогрес вищих рослин: по-перше, наявність насіння робило статевий процес абсолютно незалежним від наявності води, по-друге, насіння захищало зародок, що знаходився всередині, від несприятливих впливів зовнішнього середовища, по-третє, насіння містило запасні поживні речовини, необхідні для початкових стадійрозвитку зародка.
У пермському періоді палеозойської ери вологий клімат змінився сухим, що призвело до загибелі гігантських папоротей, деревоподібних хвощів та плаунів, а також насіннєвих папоротей. Життєстійкими виявилися лише древні голонасінні рослини, які до кінця мезозойської ери. Голосонасінні перейшли до принципово нового типу запліднення: статеві клітини почали розвиватися у внутрішніх тканинах. Чоловіча статева клітина не стикалася з зовнішнім середовищем, а потрапляла до яйцеклітини, проходячи всередині пилкової трубки. Це сприяло подальшому завоюванню суші, а пристосування насіння до єреносу вітром і водою допомагало швидко заселяти нові риторії.
Подальше ускладнення репродуктивних органів рослин призвело до виникнення квітки, що стала універсальним пристосуванням до більш, ніж у голонасінних, ефективного процесу запилення. Зав'язь покритонасінних захищає сім'япочку, насіння розвивається всередині пло-а, який служить їм і захистом, і джерелом поживного матеріалу. Покритонасінні швидко завоювали зем-у поверхню і навіть освоїли водні місцеперебування в мулу своєї витривалості в різних кліматичних і ґрунтових умовах. Завдяки природному відбору квітки покритонасінних придбали самий широкий спектрпристосувань до запилення. Велику роль їх розвитку зіграла одночасна еволюція комах-запилювачів, час - це панування покритонасінних, хоча зникли з землі і голонасінні, і спорові астенія. Значна більшість квіткових зосереджено у тропічних широтах. Це переважно деревини. У субтропічних і помірних широтах вони поширені поряд з хвойними, а в північних шпротах поступаються їм поширенням.
Господарська діяльність людини завдає істотної шкоди багатству і різноманітності рослинного іра. Охорону рослин необхідно вести за різними напрямами: це і збереження їх природних місць проживання, і заборона на збирання та використання в господарській діяльності багатьох рідкісних і зникаючих видів, і створення заповідників і заказників, де забезпечується збереження рослин в їх природних умовах.

1. Філогенетичний ряд коня відносять до доказів еволюції

1. Ембріологічним

2. Палеонтологічним

3. Фізіологічним

4. Генетичним

Пояснення:Філогенез - це історичний розвиток особини. Докази існування предків, що відрізнялися від сучасних коней, можуть бути лише палеонтологічними, тобто скелетами предкових форм. Правильна відповідь – 2.

2. Про що можна дізнатися, вивчаючи знахідки відбитків та скам'янілостей рослин у стародавніх пластах Землі?

1. Про сезонні зміни в житті рослин

2. Про історичний розвиток рослин

3. Про індивідуальний розвиток рослин

4. Як здійснювався фотосинтез у давніх рослин

Пояснення:Відбитки та скам'янілості є палеонтологічними доказами історичного розвитку рослин (наприклад кам'яне вугілля утворилося з залишків папоротеподібних, це означає, що папороті – дуже давні організми). Правильна відповідь – 2.

3. Що є доказом історичного розвитку рослин?

1. Поява хлорофілу, виникнення фотосинтезу

2. Зміна умов довкілля

3. Клітинна будова рослин

4. Наявність "живих копалин", перехідних форм

Пояснення:таки доказом є наявність перехідних форм і " живих копалин " . Таким чином, ми можемо "побачити" еволюцію рослин. На прикладі тварин це також проглядається. Правильна відповідь – 4.

4. До палеонтологічних доказів еволюції органічного світу відносять

1. Подібність зародків хребетних тварин

2. Подібність острівної та материкової флори та фауни

3. Наявність скам'янілостей перехідних форм

4. Наявність рудиментів, атавізмів

Пояснення:палеонтологічні докази - різні копалини, наприклад, скам'янілості перехідних форм. Правильна відповідь – 3.

5. Копчикова кістка, апендикс, залишок третього століття в кутку ока людини - це

1. Аналогічні органи

2. Гомологічні органи

3. Атавізми

4. Рудименти

Пояснення:всі ці ознаки - це органи, що залишилися від предків і втратили свої функції. Такі органи називають рудиментарними. Правильна відповідь – 4.

6. Мімікрія – результат

1. Підвищення рівня організації живого

2. Відбору подібних мутацій у різних видів

3. Ускладнення розвитку організмів

7. Поява темнозабарвлених метеликів у популяції світлозабарвлених особин березової п'ядениці в результаті спадкової мінливості називають

1. Попереджувальним забарвленням

2. Мімікрією

3. Індустріальним меланізмом

4. Наслідувальною схожістю

Пояснення:це явище відбувається через сильні вихлопи заводів і різних виробництв, таким чином темні метелики стають не видно хижакам, а білі видно. Правильна відповідь – 3.

8. Мухи-бджоловиди зовнішнім виглядом схожі на бджіл. Яку форму пристосування ілюструє ця ознака?

1. Сезонне забарвлення

2. Розчленовування забарвлення

3. Мімікрію

4. Маскування

Пояснення: дана ситуаціяописує явище мімікрії. Правильна відповідь – 3.

9. Ареал, який займає вигляд у природі, – це критерій

1. Географічний

2. Екологічний

3. Генетичний

4. Фізіологічний

Пояснення:правильна відповідь - географічна, тому що ареал - це територія (тобто географічний об'єкт), який населення займає. Правильна відповідь – 1.

10. Формування пристосованості в організмів відносять до

2. Доказам еволюції

3. Результати еволюції

4. Рушійним силам еволюції

Пояснення:пристосованість є найголовнішим результатом еволюції. Такий результат досягається за допомогою рушійних сил еволюції: спадковості, мінливості, природного відбору та боротьби за існування. Правильна відповідь – 3.

11. Відповідно до фізіологічного критерію всі особини виду мають

1. Загальний ареал

2. Певний набір хромосом

3. Одноманітний хімічний склад

4. Подібні процеси життєдіяльності

Пояснення:фізіологія – наука про біохімічні процеси в живих організмах, тому правильна відповідь – 4.

12. У сучасній біологічній науці населенням прийнято вважати

1. Сукупність організмів одного царства

2. Особин, що утворюють харчовий ланцюг

3. Особи різних видів, що утворюють біоценоз

4. Особин одного виду, що мешкають на одній території

Пояснення:Населення - група особин одного виду, що живуть на одній території і вільно схрещуються між собою. Правильна відповідь – 4.

13. Як називають критерій виду, основу якого схожість процесів життєдіяльності?

1. Морфологічний

2. Екологічний

3. Географічний

4. Фізіологічний

Пояснення:процеси життєдіяльності вивчає наука фізіологія Тому й критерій виду, який описує такі процеси у конкретного виду, називається фізіологічним. Правильна відповідь – 4.

14. Подібний склад органічних сполук, властивий особам одного виду, характеризує критерій

1. Морфологічний

2. Біохімічний

3. Генетичний

4. Фізіологічний

Пояснення:склад органічних сполук описує біохімічний критерій, оскільки біохімія - це наука про хімічному складіживих організмів. Правильна відповідь – 2.

15. Внаслідок ізоляції популяцій формуються нові види, які

1. Не можуть схрещуватися між собою

2. Мають істотні зовнішні відмінності

3. Мають значні відмінності у внутрішній будові

4. При схрещуванні дають плідне потомство

Пояснення:види, що утворилися, не можуть схрещуватися між собою через генетичні відмінності (клітини будуть розпізнавати клітини іншого виду як чужорідні і відкидати їх). Правильна відповідь – 1.

16. Подібний склад органічних сполук, властивий особам одного виду, характеризує критерій

1. Морфологічний

2. Біохімічний

3. Генетичний

4. Фізіологічний

Пояснення:склад органічних сполук в організмі визначає біохімічний критерій. Правильна відповідь – 2.

Завдання для самостійного вирішення

1. До палеонтологічних доказів еволюції відносять

1. Подібність першозвірів та птахів

2. Рудименти кінцівок у сучасних китоподібних

3. Подібність зародків птахів та плазунів

4. Знахідки скелетів стародавніх кістеперих риб

Правильна відповідь – 4.

2. Органи, які втратили свою початкову функцію під час еволюції, називають

1. Атавізмами

2. Рудиментами

3. Гомологічні

4. Аналогічними

Правильна відповідь – 2.

3. Пристосованість комахи капустянки до проживання в ґрунті - наявність

1. Хітинового покриву

2. Добре розвинених ротових органів

3. Ківшеподібних передніх кінцівок

4. Мозаїчної будови органів зору

Правильна відповідь – 3.

4. Розвиток багатоклітинних організмів із зиготи є доказом

1. Походження багатоклітинних організмів від одноклітинних

2. Пристосованості організмів до умов середовища

3. Індивідуального розвиткурослин та тварин

4. Вплив навколишнього середовища на розвиток організмів

Правильна відповідь – 1.

5. Завдяки непрямому розвитку у тварин послаблюється конкуренція між

1. Особями різних видів

2. Населення різних видів

3. Личинками та дорослими формами

4. Дорослими особинами виду

Правильна відповідь – 3.

6. До результатів еволюції відносять

1. Спадкову мінливість

2. Боротьбу існування

3. Пристосованість організмів

4. Природний відбір

Правильна відповідь – 3.

7. Палеонтологічним доказом еволюції є

1. Відбиток арехеоптериксу

2. Видове розмаїття організмів

3. Пристосованість риб до життя на різних глибинах

4. Наявність раковини у молюсків

Правильна відповідь – 1.

8. Які стародавні тварини були найімовірнішими предками хребетних?

1. Членистоногі

2. Плоскі черви

3. Молюски

4. Безчерепні

Правильна відповідь – 4.

9. Основним результатом еволюції є

1. Пристосованість організмів до довкілля

2. Коливання чисельності популяцій

3. Зменшення числа популяцій виду

4. Боротьба існування між особинами одного виду

Правильна відповідь – 1.

10. Гомологічними вважають органи,

1. Подібні за походженням

2. Виконують подібні функції

3. Не мають загального планубудови

4. Різні за походженням

Правильна відповідь – 1.

11. Соковиті плоди рослин можна як пристосування до

1. Запасування органічних речовин

2. Запасування мінеральних речовин

3. Поширення насіння

4. Вегетативному розмноженню

Правильна відповідь – 3.

12. Ембріологічним доказом еволюції хребетних тварин служить розвиток зародка

1. Зиготи

2. Соматичної клітини

3. Спори

4. Цисти

Правильна відповідь – 1.

13. Пристосування у особин популяції у тривалому ряду поколінь виникають внаслідок

1. Дрейфу генів

2. Природного відбору

3. Внутрішньовидової форми боротьби

4. Модифікаційна мінливість

Правильна відповідь – 2.

14. Яке значення має попереджувальне забарвлення тварин?

1. Робить тварин непомітними

2. Відлякує ворогів

3. Приваблює особин свого вигляду

4. Загострює внутрішньовидову боротьбу

Правильна відповідь – 2.

15. Видозміна листя у хвойних рослин служить пристосуванням

1. Поліпшення мінерального харчування рослин

2. Підвищення інтенсивності фотосинтезу

3. Економне витрачання води

4. Уловлювання сонячного світла

Правильна відповідь – 3.

16. У земноводних, що у помірному кліматі, внаслідок еволюції сформувалося пристосування до перенесення несприятливих умов -

1. Запасання корму

2. Заціпеніння

3. Переміщення у теплі райони

4. Зміна забарвлення

Правильна відповідь – 2.

17. Яке значення яскравого забарвлення сонечок?

1. Приваблює особин іншої статі

2. Попереджає про неїстівність

3. Вказує на приналежність до одного виду

4. Приваблює хижих комах

Правильна відповідь – 2.

18. Попереджувальне забарвлення має

1. Сонечко

2. Полярна сова

4. Озерна жаба

Правильна відповідь – 1.

19. Який тип покровительского забарвлення називають мімікрією?

1. Забарвлення, що розчленовує тіло

2. Яскраве забарвлення, що сигналізує про отруйність організму

3. Наслідування у забарвленні менш захищеного вигляду більш захищеному

4. Злиття забарвлення тварин з навколишніми предметами

Правильна відповідь – 3.

20. Пристосованість рослин і тварин до довкілля

1. Залежить від антропогенного фактора

2. Формується у процесі еволюції організмів

3. Виникає у процесі вправи органів

4. Є абсолютною та незмінною

Правильна відповідь – 2.

21. У жаби, крокодила і бегемота очі і ніздрі виступають над поверхнею голови, це свідчить про них

1. Спорідненість

2. Розвиток шляхом ароморфоза

3. Пристосування до життя у воді

4. Біологічному регресу

Правильна відповідь – 3.

22. Пристосування виду тварин до довкілля - результат

1. Турботи про потомство

2. Вправи органів та прямого пристосування

3. Природного відбору спадкових змін

4. Висока чисельність особин популяцій

Правильна відповідь – 3.

23. Вчені виявили, що види-двійники, подібні за зовнішньою будовою, життєдіяльністю та місцем проживання, різняться за критерієм

1. Екологічному

2. Фізіологічному

3. Генетичному

4. Морфологічному

Правильна відповідь – 3.

24. Який приклад ілюструє прояв у природному середовищі біотичного фактора?

1. Забруднення водойм, розташованих поруч із агроценозами

2. Поїдання личинками сонечка яблуневої попелиці

3. Вимерзання проростків пшениці при весняних заморозках

4. Зниження рівня ґрунтових вод при тривалій посусі

Правильна відповідь – 3.

25. Особей в одну популяцію об'єднує

1. Вільне схрещування та загальна територія

2. Ослаблення боротьби за існування

3. Нестача кормів та проживання у біоценозі

Правильна відповідь – 1.

26. Ареал, займаний видом у природі, - це критерій

1. Екологічний

2. Географічний

3. Морфологічний

4. Фізіологічний

Правильна відповідь – 2.

27. Для географічного способу видоутворення характерно

1. Розширення ареалу, поява перешкод між популяціями

2. Виникнення мутацій без зміни меж ареалу

3. Загострення внутрішньовидової конкуренції у межах колишнього ареалу

4. Різноманітність екологічних умов у межах ареалу

Правильна відповідь – 1.

28. Елементарною одиницею еволюції вважають

1. Організм

2. Сімейство

3. Населення

4. Вид

Правильна відповідь – 3.

29. За якою морфологічною ознакою птахи відрізняються від інших хордових тварин?

1. Хромосомний набір

2. Перового покриву

3. Здібністю до польоту

4. Інтенсивний обмін речовин

Правильна відповідь – 2.

30. Багато видів тварин і рослин складаються з кількох популяцій, що

1. Підсилює коливання чисельності особин

2. Порушує стабільність видів

3. Служить причиною збільшення їх чисельності

4. Забезпечує різноманітність їх генофондів

Правильна відповідь – 4.

31. Мікроеволюція призводить до зміни

1. Видів

2. Пологів

3. Сімейств

4. Загонів

Правильна відповідь – 1.

32. Чому населення вважають елементарною одиницею еволюції?

1. Особи пов'язані харчовими ланцюгами та мережами живлення

2. Вона складається з окремих взаємодіючих особин

3. Це найменша одиниця виду, що змінюється у часі

4. У ній відбувається кругообіг речовин та перетворення енергії

Правильна відповідь – 3.

33. Вид є закритою системою, оскільки його особини

1. Не схрещуються з особами іншого виду

2. Об'єднуються в одну популяцію

3. Мають однакові генотипи

4. Входять до складу одного біогеоценозу

Правильна відповідь – 1.

34. Еволюційні зміни в будові дзьоба у галапагоських в'юрків відображають їх пристосування

1. Збирання матеріалу для гніздування

2. Проживання на відкритих просторах

3. Харчування різними кормами

4. Лов дрібних гризунів

Правильна відповідь – 3.

35. Яке визначення відповідає поняттю "вигляд"?

1. Сукупність різних популяцій природного біоценозу

2. Сукупність різностатевих особин

3. Група особин, ізольована у просторі

4. Генетично закрита біологічна система

Правильна відповідь – 4.

36. Здатність блекоти чорної синтезувати та накопичувати алкалоїди - показник критерію виду

1. Морфологічного

2. Генетичного

3. Біохімічного

4. Географічного

Правильна відповідь – 3.

37. Що основу морфологічного критерію виду?

1. Специфічний кожному за виду набір хромосом

2. Подібність всіх процесів життєдіяльності в особин

3. Одноманітність факторів довкілля виду

4. Подібність зовнішнього та внутрішньої будовиособин

Правильна відповідь – 4.

38. Застосувати до опису виду рослини морфологічний критерій - це охарактеризувати його

1. Час цвітіння

2. Область поширення

3. Середовище проживання

4. Особливості будови

Правильна відповідь – 4.

39. Розповсюдження великої синиці в Євразії та Північно-Західної Африки відносять до критерію виду

1. Географічному

2. Генетичному

3. Екологічному

4. Морфологічному

Правильна відповідь – 1.

40. Населення вважають одиницею еволюції, оскільки

1. Її генофонд здатний до спрямованої зміни

2. Її особини пов'язані найбільшою спорідненістю

3. У її особин виникають модифікаційні зміни

4. Її особини характеризуються певною нормою реакції

Правильна відповідь – 1.

41. Характерні для виду ознаки та властивості називають

1. Альтернативними ознаками

2. Модифікаціями

3. Критеріями

4. Алелями

Правильна відповідь – 3.

42. До чого призводить поява нових алелів у популяції?

1. Виникненню перешкод для вільного схрещування

2. Посилення гомозиготності популяції

3. Утворенню нового виду

4. Генетичної різнорідності популяції

Правильна відповідь – 4.

43. Схрещування різних видів синиць, що мешкають у межах одного лісового масиву, перешкоджає

1. Різний хромосомний набір

2. Різниця споживаних кормів

3. Порушення світлового режиму

4. Відсутність місць для гніздування

Правильна відповідь – 1.