Сценарій екологічного уроку "Вода Росії" класна година (2 клас) на тему. Вода - це життя

Урок "Чистої води"

Всеросійський екологічний урок «Вода Росії»

Екологічний урок «Вода Росії» - веселий, творчий ігровий урок, який запам'ятається надовго! Хлопці дізнаються, чому так важливо берегти водні ресурси нашої країни, і, головне, як робити це на практиці, у повсякденному житті, день у день. Захоплююча настільна гра про водозбереження допоможе підігріти інтерес, засвоїти новий матеріал і чудово провести час!

Відтепер науку дарує не тільки світло,

але і чисту воду!

З 5 по 12 жовтня 2015 року

Урок "Чистої води"

Мета уроку:

Донести до свідомості школярів розуміння дбайливого ставлення до

води як до життєво важливого ресурсу і дорогоцінному дару природи.

Необхідно спонукати школярів до самостійного роздумів про важливість води для життя планети в сьогоденні і, головне, в майбутньому.

завдання:

Донесення інформації про водні ресурси нашої місцевості і їх екологічний стан; про вплив води на здоров'я і життєдіяльність людини, про важливість дбайливого ставлення до

воді

Основні змістові лінії уроку:

Формування розуміння проблеми чистої води в учнів.

Можливі варіанти і сценарії розвитку подій в майбутньому.

Що треба робити сьогодні, щоб якість води поліпшувалося і не відбувалося подальше забруднення.

Приклади екологічних проектів / заходів, спрямованих на збереження чистої води.

Структура уроку:

Постановка проблеми, ініціювання дискусій про стан водного середовища в Росії, в регіоні, в місцевості.

Пробудження пізнавальної активності.

Оформлення домашнього завдання по колективному та особистій участі школярів за програмою "Чиста вода".

Обладнання: фільм на тему "Водні багатства Росії" (10 хвилин), фізична карта Росії і Ростовської області, таблиці "Витрати води на різні потреби", малюнки на екологічну тему, реферати учнів про воду.

План уроку Чистої води.

I. Організаційна частина. Вступне слово вчителя географії.

II. Основна частина:

Показ фільму на тему "Водні багатства Росії" (10 хвилин).

Виступи учнів про водні ресурси Азовського району та їх стані (Підсумок зустрічі з директором ВАТ «Азовський Водоканал» Дискусія на тему уроку - 10-15 хвилин III. Узагальнення і підведення підсумків - 10 хвилин.

IV. Домашні завдання - складання плану заходів щодо збереження місцевих водних ресурсів.

Хід уроку

Організаційна частина:

Слово вчителя географії:

Протягом історії людства люди боролися за воду і з водою. Глобальною проблемою на сьогоднішній день стала чиста вода.

У 2003 році Організація Об'єднаних Націй проголосила період з 2005 по 2015 року - Міжнародним десятиріччям дій «Вода для життя».

При цьому протягом цього десятиліття щороку, повинні бути присвячений певній проблемі, пов'язаної з водними ресурсами.

2015 «Вода та сталий розвиток» .буде присвячений питанню взаємозв'язку води і енергії або простіше кажучи питань гідроелектростанцій.

Росія - водна держава. Наша країна посідає друге місце за обсягом річкового стоку після Бразилії і третє з водозабезпечення на одну людину після Канади та Бразилії. На території нашої Батьківщини 2,5 мільйона річок і 2,7 мільйона озер. Наприклад, на озеро Байкал припадає 20% загальних світових запасів прісної води.

Але, такий достаток водних запасів накладає величезну відповідальність на нашу державу за збереження цього природного ресурсу. До середини 21 століття проблема дефіциту води встане дуже гостро, такої думки дотримуються міжнародні експерти.

День води є чудовою нагодою нагадати людям про важливість водних ресурсів. Оскільки світові запаси були і залишаються нестабільними. Через надзвичайно високих темпів зростання населення, неефективного управління, і глобального забруднення наявні запаси води щодня виснажуються.

А адже в майбутньому цієї цілющої вологи буде потрібно ще більше. Вона необхідна для вирощування культур, санітарно-гігієнічних потреб, пиття, потреб промисловості. Величезний розрив, що з'явився між пропозицією і попитом, незабаром збільшиться і поставить під загрозу екологічну стійкість.

Вчені знаходяться в цій тривозі, оскільки їх прогнози зводяться до того, що до 2025-го близько 3 млрд осіб відчуватимуть брак води, адже водні ресурси небезмежні, і вона поступово перетворюється на дефіцитний ресурс.

Щорічно ООН інформує громадськість про проблему постачання людей питною водою, пропонує можливі рішення по захисту водного середовища.

Без води не буде життя. Про це необхідно пам'ятати всім і кожному. Дбайливе ставлення до природних ресурсів дозволить продовжити життя на нашій чудовій планеті. Пора людству задуматися про те, що ми залишимо у спадок нашим онукам і правнукам.

Сьогодні розмова поведемо про воду.

Девіз нашого уроку:Вода - це життя.

II. Основна частина:

1. Показ фільму на тему "Водні багатства Росії" (10 хвилин).

2. Виступи учнів про водні ресурси регіону і їх стані (7 хвилин).

1-й учень. Вода на землі - найпоширеніша речовина. На глобусі добре видно, що тільки 1/4 поверхні нашої планети займає суша, а решта 3/4 - вода. Космонавти, що вперше побачили Землю з космосу, говорили, що вона виглядає не як "земний" куля, а скоріше як водяний (демонструє глобус). Однак прісної води на Землі відносно небагато і тому її необхідно берегти. Уявіть собі, що вода зникла б з нашого життя. З'явилися б похмуро сяючі очниці морських і океанічних западин, покриті товстим шаром солі. Пересохли б русла річок, замовкли б джерела. Гірські породи стали б руйнуватися, оскільки в їх склад теж входить хімічно зв'язана вода. Ні кущика, ні єдиного живого квіточки, жодного живої істоти на Землі не залишилося б. Значення води важко переоцінити. Відповідно до еволюційної теорії, життя на Землі зародилося у воді. Живі істоти складаються на 2/3 з води, вода - середовище проживання багатьох рослин і тварин. Вода необхідно для процесу фотосинтезу. Людина використовує воду в сільському господарстві, в промисловості - як сировину і розчинник.

2-й учень. Вода - одне з найважливіших для організму людини речовин. Організм, його тканини - кров, мозок, жирова тканина - більше ніж наполовину (65%) складаються з води. А в деяких рослинних і тваринних організмах її кількість досягає 90%. Всі хімічні реакції речовини при будь-якому процесі в організмі протікають в розчинах. Зрозуміло, що чим чистіше вода, яку ми п'ємо, тим краще для нашого організму.

Зовсім чистої води в природі немає. Її можна отримає тільки в лабораторії. Така вода несмачна, в ній немає солей, необхідних живому організму. Морська вода містить надлишок різних солей, тому вона також для пиття не годиться. Потреба людини у воді, яку він вживає з питвом і їжею, становить, в залежності від кліматичних умов, фізіологічного стану і фізичних навантажень, 3-6 л на добу.

Чистої води на Землі стає все менше. Недолік її вже зараз гостро відчувається в багатьох регіонах. Однак це не тому, що запаси води виснажуються. Над водою нависла загроза забруднення. Заводи і фабрики, електростанції споживають велику кількість води і одночасно забруднюють її різними відходами. Зі стічними водами підприємств в річки і озера потрапляє велика кількість різних отруйних речовин.

3-й учень. Східна мудрість говорить: "Ти те, що ти їси". Виявляється, не менш важливе значення для нашого здоров'я має вода, яку ми п'ємо.

Не кожна вода може служити для пиття. Природні води можуть містити мінеральні домішки, деякі з яких шкідливі для організму. Крім того, в природній воді можуть зустрічатися хвороботворні бактерії. Тому перш ніж пити воду з джерел, колодязів і тим більше з відкритих водойм, її необхідно обробити. Найпростішим способом є кип'ятіння.

Ми використовуємо для пиття найчастіше воду з-під крана. До питної води пред'являються певні вимоги. За своїм зовнішнім виглядом питна вода повинна бути абсолютно прозорою, прісної і не мати будь-яким запахом. Крім цього, питна вода за своїм хімічним складом повинна бути абсолютно нешкідливою і не містити хвороботворних мікроорганізмів.

У містах знайти джерела води, яка відповідає цим вимогам неможливо. Тому доводиться вдаватися до її очищення. Для очищення питної води в містах будуються водоочисні станції, які призводять склад води у відповідність з вимогами

Сьогодні нікого не дивують скарги на низьку якість питної води. Особливо часто їх можна почути від жителів невеликих міст навесні. Аналізи показують наявність в питній воді підвищених концентрацій хлору і хлорорганічних домішок, частина з яких є канцерогенами. Причиною цього служить забруднення природної води, що надходить на станції водоочистки продуктами діяльності людини. Забруднення відбувається внаслідок скидання неочищених або погано очищених стічних вод у водойми і в грунт.

У Росії практично всі станції водоочистки використовують в якості знезаражуючого кошти хлор. Хлор має дуже високий дезинфікуючим ефектом і успішно застосовується в усьому світі очищення води з 1912 року. Але хлорування води дає і побічний негативний ефект: частина органічних домішок у воді не руйнується (окислюється), а переходить в небезпечні для людини хлорорганічні речовини. Поки забруднення природної води було невеликим, побічний ефект не представляв небезпеки. Але з ростом населення, промислового і сільськогосподарського виробництва зростала і забруднення природних вод.

В даний час, крім хлору, для обробки води застосовують:

речовини, що містять активний хлор (гіпохлорити);

- двоокис хлору;

перекис водню;

- озон;

спеціальні види

Але головну роль у всьому світі зберігають хлор і речовини, що містять активний хлор. Крім них в промислових масштабах застосовують двоокис хлору і озон. Всі речовини мають свої переваги і недоліки. Гіпохлорит має оптимальний набір корисних якостей і є універсальним дезинфікуючим засобом. У РТ реальну конкуренцію йому може скласти тільки хлор. Гіпохлорит поступається хлору по стабільності, він дорожче хлору, але при його застосуванні не утворюються шкідливі речовини і він найбезпечніший продукт. Хлор - сильнодіюча отруйна речовина, він вкрай небезпечний для обслуговуючого персоналу і населення навколишніх територій. Досить нагадати, що робота станції водоочистки пов'язана з транспортуванням і зберіганням 1 тонни рідкого хлору під тиском до 10 атм. Аварія на складі рідкого хлору може призвести до зараження повітря на площі в кілька кв.км. Тому гіпохлорит має велику перевагу перед хлором при використанні на станціях очистки води, розташованих в густонаселеній місцевості.

Для очищення стічних вод в Росії застосовують речовини, що містять активний хлор або безпосередньо хлор. Вимоги до цих речовин такі ж, як до речовин для знезараження питної води. З усіх застосовуваних для цієї мети продуктів за комплексом показників - дезінфікуючий ефект, безпеку, умови транспортування і зберігання, легкість дозування - помітну перевагу має розчин гіпохлориту натрію.

Водні розчини гіпохлориту натрію використовуються для дезінфекції з самого зародження хлорного промисловості. Завдяки високій антибактеріальної активності і широкого спектру дії на різні мікроорганізми, це дезінфікуючий засіб застосовується в багатьох напрямках людської діяльності, в тому числі і при обробці води. На нашому підприємстві останнім часом багато уваги приділяється впровадженню нової техніки, нових технологій. Джалільское підприємство теплових мереж - філія ВАТ "Водоканалсервіс" з 20 травня 2008 року знезаражує питну воду гіпохлоритом натрію. Як сказано вище - це направлено на поліпшення хімічного складу води і бактеріологічної стерильності від хвороботворних мікроорганізмів. Такий метод успішно впроваджений в країнах ближнього і далекого зарубіжжя, МДУП "Водоканал" м Москва і Санкт-Петербург та ін.

4. Дискусія на тему уроку - 15 хвилин

1. Досвід. (Проводить вчитель біології.) Візьміть мензурку, в якій налито 150 мл води. Умовно візьмемо цю величину за весь запас води на Землі. Знайдіть розподіл 6 мл - це запас всієї прісної води (в тому числі льодовики і підземні води). А тепер за допомогою скляної палички капніть на предметне скло невелику краплю - ця крапля і складе для людини весь запас доступної прісної води від обсягу всіх світових водних ресурсів. До якого висновку можна прийти? (Вода - це багатство, до якого треба ставитися дуже дбайливо й економно).

2. Учитель географії: Видатний політичний діяч 20 століття Індіра Ганді стверджувала, що цивілізація - це діалог між водою і людством. Чи згодні ви з цим твердженням?

3. Учитель біології: Як ви вважаєте, якими способами можна очистити воду?

Я пропоную один із способів очищення - фільтрування.

III. Узагальнення і підведення підсумків. Вікторина. - 10 хвилин.

Вікторина для закріплення.

Перерахуйте міста, в назві яких згадуються річки. (Волгоград, Ростов на Дону, ..)

Назвіть плаваючу птицю, позбавлену здатності, літати, яка є символом одного з полюсів Землі? (Пінгвін)

Agua "в перекладі з латинської означає" вода ". Назвіть якомога більше слів, які використовуються в російській мові, в складі яких згадується латинська назва води. Роз'ясніть значення цих слів.

Акваріум - будинок для риб. Акваторія - водний простір. Акваланг - водне спорядження. Акварель - фарба, для якої потрібна вода.

Чи зрозуміло значення цих слів? Яке відношення вони мають до теми уроку?

Agua в перекладі з латинської - вода. А алфавіт починається з букви "а", так життя починається з води. Вода міститься в кожній людині тварину і рослині і йде з них тільки разом з життям. Ось чому девіз уроку: Вода - це життя.

Хто з учених вперше здійснив аналіз і синтез води? Коли це сталося? Яке це мало значення? (Природа води була розкрита французьким хіміком Лавуазьє і його колегою математиком Лапласом. Вони синтезували воду з кисню і водню, причому маса отриманої води дорівнювала масам водню і кисню, що беруть участь в реакції. Незабаром Лавуазьє провів досвід по її розкладанню, пропускаючи водяну пару над розпеченим залізом, отримав водень. Новий спосіб отримання водню зацікавив Паризьку академію наук. Чому? Вода стала причетна до перших польотів на повітряних кулях, відкривши шлях до практичного повітроплавання. Процес розкладання води має великі перспективи, так як водень в майбутньому - екологічне паливо. як ви думаєте чому? (утворюється вода в результаті його згоряння) Але поки перед ученими стоїть проблема вигідного способу розкладання води і безпеки використання водню в якості палива. Може бути, хтось із вас в майбутньому стане великим хіміком і вирішить ці проблеми).

Як ви думаєте, яка роль води в організмі?

(Вода в організмі виступає в ролях - як розчинник, переносник і регулює теплоту тіла).

Яке фізичне явище лежить в основі процесу розчинення? Як прискорити процес розчинення у воді: а) твердої речовини, наприклад цукру; б) газу, наприклад вуглекислого газу?

Чому воду використовують для гасіння вогню?

Що таке дистиляція? На чому грунтується такий метод розділення сумішей?

Що таке срібна вода? Як її можна отримати? Якими властивостями вона володіє?

У дистильованої воді приготували настій лікувальних плодів - шипшини, чорниці, калини, малини. Настій проводить електричний струм. Чому?

Назвіть хімічна назва води (оксид водню).

Назвіть джерела забруднення вод

а) стічні води;

б) стоки від тваринницьких комплексів;

в) стоки з полів з мінеральними добривами, пестициди, гербіциди;

г) промислові стоки (хімічних виробництв, целюлозно-паперових комбінатів, металургійні заводи);

д) автозаправні станції;

е) стоки від миття автотранспорту; ж) забруднення земної поверхні і води побутовими відходами, вимивання отрутохімікатів зі звалищ;

з) забруднення Світового океану нафтою.

Слово вчителя: Майбутнє Росії, її екологія, чистота її річок і озер залежать від кожного з нас, від дітей і дорослих. Сьогоднішні діти завтра стануть керівниками промислових підприємств, автомобілістами, самі створять сім'ї. Ми знаємо, що чиста вода дарує нам життя, здоров'я і радість. І тому кожному з нас необхідно дбайливо ставитися до води, економно витрачати цей цінний дар. Потрібно охороняти від забруднень водойми і прилеглі до них території. Вчителям і батькам необхідно виховувати в дітях відповідальне ставлення до водних ресурсів, пропонувати більш активно брати участь в проектах по захисту навколишнього середовища.

Одна з першочергових завдань нашого уроку разом - скласти реальний план дій з охорони навколишнього середовища та захисту водойм в нашому регіоні, області, районі, поблизу школи або будинку.

Ваші приблизні висновки: Що робити?

Побутові та промислові стоки не скидати в природні водойми, а очищати і вживати багато разів;

Очищати міські каналізаційні стоки;

Вживати мінеральні добрива так, щоб їх надлишки не потрапляли в водойми;

Удосконалити прибирання тваринницьких ферм;

Кожній людині необхідно економити воду

Вчитель географії. Існує одне повчальне переказ, яке нагадує нам про різницю між цінностями істинними, вічними і уявними, що проходять. Цар Дхатусена, що правив на острові Шрі - Ланка в 5 столітті нашої ери, у відповідь на вимоги заколотників показати схованки, де заховані великі царські скарби, привів своїх нерозумних ворогів до створеного ним штучного озера Калаві, яка мала 80 км в окружності. Озеро врятувало жителів острова під час посухи. Цар зачерпнув пригорщу води і сказав: "Друзі мої, це і є моє багатство".

IV. Домашні завдання: Скласти план заходів по збереженню місцевих водних ресурсів.

Для уроку використаний матеріал сайту: http://waterforum.ru/urok/

Тема урока:Вода. Екологічні аспекти водокористування

тривалість уроку- 2 години.

Форма проведення уроку- рольова гра.

Мета уроку: розглянути деякі екологічні аспекти водокористування.

завдання уроку: Вивчити поняття «екологічне природокористування води», провести аналіз водопровідної води за органолептичними показниками і за змістом загального заліза у водопровідній воді, розглянути основні джерела забруднення природної води і обговорити шляхи вирішення проблеми охорони вод.

проблемне питання: Яку воду ми п'ємо? Хто винен? Що робити?

Тип уроку: повідомлення нових знань.

епіграф:


Навіть малу билинку люблячи.

Є. Євтушенко

Підготовка до уроку. Клас ділиться на групи: лаборанти (лабораторія № 1, лабораторія № 2), представники комітету природних ресурсів, юні хіміки. Учні попередньо готуються до уроку, збираючи інформацію про воду, готують презентації, лаборанти вивчають методику оцінки якості питної води. Відділи продумують назви групі, девіз, створюють візитні картки, емблеми.
На дошці - карта р Ноябрьска, на якій відзначені прапорцями місця взяття проб води та записані слова:

«Землі не вічна благодать,
Коли далекого нащадка
Ти пустиш по світу з торбою,
Їй буде нема чого подати ... »

В.Федоров.

Устаткування і реактиви:

  • для лаборантів лабораторії № 1: колби на 250 мл, мірні циліндри, листочки з текстом, скляні пластинки, водяна баня, інструкційні карти, проби води, маркери;
  • для лаборантів лабораторії № 2: консервовані проби води, роданид калію, азотна кислота, пероксид водню, пробірки, білий аркуш паперу, скляні трубочки або піпетки для води.
  • карта г.Ноябрьск, на якій відзначені райони, з яких взяті проби води для аналізу на вміст загального заліза, указка;
  • для комітету природних ресурсів: література по темі, підручники;
  • для хіміків: три пробірки під номерами: № 1 - хлорид натрію, № 2 - ортофосфат калію, № 3 - сульфат натрію; бутилькі з розчинами: нітрату срібла, хлориду барію; планшетки;
  • кристали, відеоролик «Горіння води в атмосфері фтору», інформація для складання рубрики: «Чи знаєте ви, що ...»;
  • комп'ютери, тест по темі: «Вода» і презентація (Power Point), анімаційна модель «Кругообіг води в природі», проектор.
  • для всіх груп: оціночні листи, лист із завданням;
  • листочки або таблички з назвою відділів;
  • обладнання та реактиви для вибуху гримучого газу;
  • мінеральна вода, разові склянки.

Структура уроку:

I. Актуалізація. Урок починає учитель, використовуючи презентацію в Power Point<додаток 4 . Слайди 1-15\u003e

учитель: Вітаю! Я вітаю всіх і вітаю з наступаючим святом, адже завтра, 22 березня - Всесвітній день води і наш урок присвячується самому дивовижному з речовин - воді. Погодьтеся, мало хто з нас відмовилися б: прогулятися по берегу моря, послухати шум водоспаду, покататися на катері або на яхті, покупатися в іскристих бризках фонтану, посидіти на березі тихої річки, пограти з морською хвилею або полежати на пляжі .... Все це буде влітку, а поки ми можемо милуватися снігами, вмиватися чистою водою, загартовуватися, пити воду і готувати їжу, є ... Можемо сходити в басейн .... Адже це так прекрасно!<додаток 4 . Слайд 16\u003e

«Вода! У тебе немає ні смаку, ні кольору, ні запаху, тебе не опишеш, тобою насолоджуєшся, не розуміючи, що ти таке. Ти не просто необхідна для життя, ти і є життя »- ці слова написав французький письменник і льотчик Антуан де Сент-Екзюпері після того, як його літак розбився в пустелі і він кілька днів провів під палючим сонцем.
Ми звичайно не замислюється про воду, коли її досить, сприймаємо як належне. Монгольська прислів'я говорить: «Людина не цінує воду до тих пір, поки не вичерпається джерело». Так давайте ж говорити про воду, про її проблеми, поки джерело не вичерпався, адже він вже багато років просить про допомогу.<додаток 4 . Слайд 17\u003e
Тема уроку: «Вода». При підготовці до уроку, я прочитала твердження, яке мене дуже здивувало: «Якщо сприймати інформацію про воду, за допомогою цифр, кодів, символів на найсучаснішому комп'ютері, в цілодобовому режимі, то на це знадобиться 100000 років земного часу». У нас часу дуже мало, тому ми всього лише торкнемося одну струну цього унікального інструменту під назвою «вода», і називається вона «Екологічні аспекти водокористування».

Мета уроку: розглянути деякі аспекти водокористування.

завдання:

  • провести аналіз водопровідної води;
  • з'ясувати основні джерела забруднення води;
  • розглянути можливі шляхи охорони природних вод.

II. Постановка проблеми і завдання групам

Перш, ніж приступити до роботи, необхідно пройти тестування, яке допоможе визначити рівень компетенції співробітників.

IV. Вивчення нового матеріалу, рішення проблеми

Учні працюють з інформацією, виконують завдання ( Додаток 1 , Додаток 2 , додаток 3 ). Включаємо музику. 10-15 хв

IV. Виступи фахівців

а) Слово надається лаборантам лабораторії № 1. Лабораторія проводила аналіз водопровідної води за органолептичними показниками і встановила наступне:
з трьох проб води, досліджуваних нами, можна застосовувати тільки зразок № 1, проба була взята з питного крана в початковій школі МОУ СЗШ № 7.
Проба № 2 може застосовуватися для культурно-побутових цілей, готувати їжу на цій воді і пити таку воду небажано, тому що вона не відповідає ГОСТу по каламутності, прозорість становить 5 см. Пити таку воду можна тільки після додаткового очищення. Ми рекомендуємо мешканцям будинку № 6, вул. Радянська, використовувати додаткові фільтри, а так само звернутися в ЖЕУ із заявою про проведення експертизи та вирішення питання про підвищення якості питної води.
Третій зразок взято з крана в побутовій кімнаті ТОВ «Нордпласт» на промзоні, вода не відповідає ГОСТу за всіма органолептичними показниками, це вода технічного призначення, пити таку воду не можна!

б) Слово надається завідуючої лабораторії станції знезалізнення Бень Катерині<додаток 4 . Слайди 19-23\u003e яка разом з групою відвідали станцію знезалізнення, познайомилися з її співробітниками, дізналися про роботу станції і навчилися проводити якісний аналіз на вміст загального заліза у воді. (Учні розповідають про результати свого дослідження водопровідної води в різних районах міста і повідомляють про результати аналізу питної води на вміст загального заліза).
З трьох проаналізованих проб за цим показником придатна для пиття тільки проба № 1 (питної кран МОУ СЗШ № 7), в пробі № 2 підвищений вміст загального заліза, а пробу № 3 - вживати категорично забороняється, тому що в наявності явне перевищення ГДК (ГДК 0,3 мг / л).
Крім того, здавши пробу даної води на кількісний аналіз загального заліза в лабораторію станції знезалізнення, ми отримали дані, що вміст загального заліза в ній перевищує ГДК в 20 разів!<додаток 4 . Слайди 24-25\u003e
учитель: поговоримо про охорону природних ресурсів.
Конституція РФ.
Ст. 42. Кожен має право на сприятливе навколишнє середовище, достовірну інформацію про її стан ....
Ст.58. Кожен зобов'язаний охороняти природу і навколишнє середовище, дбайливо ставитися до природних багатств.<додаток 4 . Слайд 26\u003e
А ось наша улюблена тундра, наслідки аварії на нафтопроводі ...<додаток 4 . Слайд 27\u003e
А це кит. Кіт, який викинувся на берег, - наслідки забруднення моря відходами хімічного виробництва. Північне море. Нідерланди.
Чому так відбувається? Основні джерела забруднення води, їх причини з'ясовували представники комітету природних ресурсів, їм слово.

в) Виступ співробітників комітету природних ресурсів

Виступи учнів супроводжується демонстрацією слайдів.<додаток 4 . Слайд 27\u003e

Основні джерела забруднення води:

1. Забруднення твердими частинками.
2. Забруднення мінеральними речовинами:

  • сполуками металів;
  • мінеральними добривами.

3. Забруднення органічними речовинами.
4. Забруднення нафтою і її похідними.<додаток 4 . Слайд 28\u003e

Шляхи вирішення проблеми забруднення гідросфери:

  • Безвідходні технології - кардинальне рішення проблеми.
  • Процес очищення стічних вод:
  • очищення і знезараження побутових і тваринницьких стоків;
  • очистка стоків підприємств транспорту;
  • очистка стоків, що містять нафтопродукти.<додаток 4 . Слайди 29-30\u003e

V. Прес-конференція

Можливі питання фахівцям.

  1. Які основні джерела забруднення природних вод в нашому регіоні?
  2. Хто здійснює контроль над станом водних об'єктів?
  3. Як звичайний житель може взяти участь в охороні води?
  4. Як в домашніх умовах оцінити якість води?
  5. Чи можна визначити вміст заліза у воді візуально?
  6. Які захворювання виникають у людей, які вживають неякісну воду?
  7. Чи можна позбутися від зайвого заліза шляхом кип'ятіння?
  8. Куди звертатися, якщо з крана тече вода, непридатна до використання?
  9. Яка екологічна ситуація в нашому місті?
  10. Які основні екологічні проблеми в нашому регіоні?
  11. Чистий чи вода в наших річках і озерах?

VI. Вікторина

Юні хіміки підготували для нас вікторину.

  • Чи може вода горіти?<додаток 4 . Слайди 31-33\u003e

Відеоролик «Горіння води в атмосфері фтору» ( додаток 6 ).

  • Як відомо, вода - хороший розчинник, а чи можливий зворотний процес?
  • Чи можна з розчину виростити кристал?<додаток 4 . Слайд 34\u003e

Демонстрація кристалів мідного купоросу і алюмокалієвих квасцов, вирощених учнями.

  • Чим відрізняються круговорот води в природних умовах від кругообігу в умовах забруднення навколишнього середовища?

Демонстрація анімаційної моделі «Кругообіг води в природі». Програми Физикон. Відкрита хімія 2,5.

V. Закріплення. Підведення підсумків, висновки

- Отже, ми сьогодні багато говорили про воду, про проблеми, пов'язані з водокористуванням.
- Що таке водокористування?
- Чи можна вважати водокористування в нашій країні, місті раціональним? Чому?
- Ми намагалися знайти відповідь на питання:

  • Яку воду ми п'ємо?
  • Хто винен у забрудненні води?

- Ми з'ясували, що п'ємо ми не завжди чисту воду, що винен у забрудненні води сама людина. Наша держава, влада вживає певних заходів з охорони вод, але як показує життя, цих заходів недостатньо, але не тільки тому, що ці заходи дорого коштують, а ще й тому, що екологічна свідомість нашого суспільства сформовано недостатньо.
Екологічне водокористування кожна людина розуміє по-різному. Звичайна людина розповість про те, як зникла в річці риба, а чисте озеро перетворилося на болото і з'явилися комарі, яких ніколи раніше не було; біолог, можливо, буде говорити про зникнення видів, про мутаціях; географ згадає мертвий Арал і висохлі річки; еколог обов'язково скаже про порушення зв'язків в екологічних спільнотах; хімік ж буде шукати причину в використанні речовин.

  • Як ви розумієте термін «екологічне водокористування»?

- Я хотіла б в ув'язненні привести приклад своєї родини. Я народилася на березі маленької гірської річки біля витоків Обі. Мій батько розповідає, що раніше з річки пили воду і ловили цінну рибу; я - рибу вже не пам'ятаю, але пам'ятаю, що все літо ми купалися в річці, а моя дочка - бачить планшет на березі річки «Купатися заборонено!». Хочеться запитати: «Що з нами відбувається і що дістанеться нашим онукам?».

висновок:екологічне водокористування означає дбайливе ставлення до води: раціональне використання, відновлення та охорону природних вод.

«Человекразумний» повинен використовувати водні джерела так, щоб всім було добре: і рослинам і тваринам, головне завдання - не порушувати століттями усталене рівновагу в природі. З іншого боку - ми повинні забезпечити джерелами води такі умови, щоб вони дарували нам здоров'я і радість. Адже людині нічого не варто з «живої» води зробити «мертву», тому чимало прикладів.

  • Як ми повинні ставитися до води?

- Дуже шкода, що у нас мало часу, і ми не поговорили про рівень екологічної свідомості нашого суспільства, адже від нього залежить доля води і майбутніх поколінь.<додаток 4 . Слайди 35-41\u003e

учитель:Вода - наше багатство, вона потрібна всім: людині, рослинам, дельфінам, рибкам і іншим тваринам. Урок закінчую словами Є. Євтушенко:

«Бережіть ці землі, ці води,
Навіть малу билинку люблячи.
Бережіть всіх звірів всередині природи,
Вбивайте лише звірів всередині себе ».

VI. Демонстрація досвіду «Вибух гримучого газу»

- Запрошую вас пройти в кабінет хімії і завершити урок унікальним досвідом. Ми станемо свідками народження води!

- Сьогодні ми багато говорили про воду, про проблеми, пов'язані з водою, запрошую вас випити чистої водички! Будьте здорові! Дякую всім за співпрацю!

Загальноросійський освітній проект «Вода Росії. Чисті річки »реалізується в рамках федеральної цільової програми« Вода Росії »з ініціативи Мінприроди Росії за підтримки Зеленого руху Росії ЕКА.

Мета уроку - розвинути відповідальне ставлення школярів до водних ресурсів Росії, познайомити їх з головними ріками країни і направляти їх до здійснення конкретних кроків по водозбереження та охорони природи в повсякденному житті.

завдання:

  • Розширити уявлення учнів про будову річок і показати залежність між будовою річок і виконуваними ними природними функціями.
  • Розширити уявлення учнів про значення річок в природі та для людини.
  • Ознайомити з 5 великими річками Росії: Волга, Об, Єнісей, Лена, Амур.
  • На прикладі 5 великих річок Росії обговорити екологічні проблеми, характерні для річок Росії в цілому і шляхи вирішення цих проблем.
  • Запропонувати можливі підходи до економії і меншому забрудненню води в побуті.
  • Сприяти формуванню у школярів відповідального ставлення до водних ресурсів.

Почався урок так: ми обговорили з учнями способи поповнення річок водою. Спочатку діти усно розгадували ребуси і дізнавалися назви різних типів харчування річок, а потім дивилися презентацію про особливості кожної річки.

Розібравшись з особливостями будови річок в цілому, учні вирушили у віртуальну подорож по Росії і познайомилися з 5 головними ріками країни: Волга, Об, Єнісей, Лена, Амур. Перед початком «подорожі» на кожен стіл були покладені набір карток. Завдання дітей - після того, як вони почують розповідь про чергову річку, відібрати картки, на яких зображені ті функції, які може виконувати, на їхню думку, ця річка в господарстві людини. Потім обговорили з дітьми їх вирішення.

Для отримання інформації про те, як сприяти збереженню річок чистими і повноводними, учні виконали ігрове завдання. На кожен стіл виданий був комплект карток. Учні радилися в групі і відбирали ті дії, які допоможуть знизити забруднення води від різних господарських дій людини. Після виконання завдання відбулося обговорення, завдяки якому були перевірені як правильність виконаних завдань, так і сформовані конкретні поради по водозбереження.

В кінці уроку учні отримали книжки-пам'ятки, які забрали з собою для виконання домашнього завдання по темі уроку.

Такі уроки допомагають з ранніх років прищеплювати дітям повагу та дбайливе ставлення до водних ресурсів, зберігати водні багатства нашої країни.

25-26 травня 2018 року в 5-7 класах ліцею № 87 пройшов Всеросійський інтерактивний урок «ЗМІНА КЛІМАТУ І ЗВ'ЯЗОК ІЗ ЗБЕРЕЖЕННЯМ ЛІСІВ».

МЕТА УРОКУ - за допомогою захоплюючих ігрових форматів розповісти про те, як ліс стоїть на сторожі природи і людей, допомагаючи пристосовуватися до небезпечних кліматичних змін.

А головне - надихнути і навчити школярів діяти для збереження лісів і більш сприятливого клімату!

ЗАВДЯКИ НАВЧАТИ учні дізналися, як влаштовано і живе дерево; які важливі функції виконують лісу в природі; що відбувається з екосистемою, коли вирубується ліс; як ми, люди, міняємо клімат і чим це загрожує нам і природі; яку роль відіграють ліси в уповільненні зміни клімату; які прості правила потрібно дотримуватися, щоб зберегти ліс.

Хлопці навчилися в ході ігрових завдань моделювати різні ситуації, знаходити і обґрунтовувати рішення щодо збереження лісу та сприятливого клімату; берегти ліс і його багатства і знижувати свій кліматичний слід за допомогою простих повсякденних дій; ділитися цими знаннями зі своїми однолітками і батьками.

Зміна клімату і збереження лісів - вкрай актуальні на сьогоднішній день теми, яким дуже важливо приділяти увагу і час при роботі зі школярами!

Ліс і клімат - речі нерозривні. Без лісів неможливий сприятливий для нас клімат, а якщо допустити сильна зміна людиною клімату планети, то зникне дуже багато лісів. Нашим дітям доведеться жити в мінливому світі, і вони повинні розуміти як причини змін, що відбуваються, так і те, що можна робити на різних рівнях, щоб ці зміни в майбутньому були менш небезпечними для людей і природи. Ми повинні берегти ліс і робити все, щоб уникнути занадто сильних змін клімату.

Завдяки екоуроку «Ліс і клімат» школярі дізналися про функції лісів в природі, їх ролі в уповільненні зміни клімату, про заходи щодо їх збереження і ін. Ті, що навчаються навчилися знижувати свій кліматичний слід за допомогою простих повсякденних дій. В ході ігрових завдань хлопці здійснили подорож по нашій планеті разом з молекулами вуглекислого газу.

Ігрові завдання дозволили дітям виробити заходи і рішення, дотримання яких допоможе зберегти ліси, щоб вони, в свою чергу, допомогли сповільнити зміну клімату та зменшити руйнівну силу його наслідків. Урок вийшов дуже динамічний і гармонійний, завдяки цікавій та пізнавальній бесіді, показу презентації, розвиваючої гри і, звичайно ж, чуйним серцям хлопців. Діти дуже активно брали участь в ході бесіди та ігри, розмірковуючи і роблячи відповідні висновки.

Муніципальна освіта

Ленінградський район

Муніципальне бюджетне загальноосвітній заклад

середня загальноосвітня школа № 8 імені О.М. докучаючи

сел. бичевого

муніципального освіти

Ленінградський район

Екологічний урок

«Вода Росії»

розробила

кл. керівник 6 класу

О.С. Колесник

Мета уроку:

Донести до свідомості школярів розуміння дбайливого ставлення до

води як до життєво важливого ресурсу і дорогоцінному дару природи.

Необхідно спонукати школярів до самостійного роздумів про важливість води для життя планети в сьогоденні і, головне, в майбутньому.

завдання:

Донесення інформації про водні ресурси нашої місцевості і їх екологічний стан; про вплив води на здоров'я і життєдіяльність людини, про важливість дбайливого ставлення до води.

Хід уроку

Організаційна частина:

Слово вчителя:

Протягом історії людства люди боролися за воду і з водою. Глобальною проблемою на сьогоднішній день стала чиста вода.

У 2003 році Організація Об'єднаних Націй проголосила період з 2005 по 2015 року - Міжнародним десятиріччям дій «Вода для життя».

При цьому протягом цього десятиліття щороку, повинні бути присвячений певній проблемі, пов'язаної з водними ресурсами.

2015 «Вода та сталий розвиток» .буде присвячений питанню взаємозв'язку води і енергії або простіше кажучи питань гідроелектростанцій.

Росія - водна держава. Наша країна посідає друге місце за обсягом річкового стоку після Бразилії і третє з водозабезпечення на одну людину після Канади та Бразилії. На території нашої Батьківщини 2,5 мільйона річок і 2,7 мільйона озер. Наприклад, на озеро Байкал припадає 20% загальних світових запасів прісної води.

Але, такий достаток водних запасів накладає величезну відповідальність на нашу державу за збереження цього природного ресурсу. До середини 21 століття проблема дефіциту води встане дуже гостро, такої думки дотримуються міжнародні експерти.

День води є чудовою нагодою нагадати людям про важливість водних ресурсів. Оскільки світові запаси були і залишаються нестабільними. Через надзвичайно високих темпів зростання населення, неефективного управління, і глобального забруднення наявні запаси води щодня виснажуються.

А адже в майбутньому цієї цілющої вологи буде потрібно ще більше. Вона необхідна для вирощування культур, санітарно-гігієнічних потреб, пиття, потреб промисловості. Величезний розрив, що з'явився між пропозицією і попитом, незабаром збільшиться і поставить під загрозу екологічну стійкість.

Вчені знаходяться в цій тривозі, оскільки їх прогнози зводяться до того, що до 2025-го близько 3 млрд осіб відчуватимуть брак води, адже водні ресурси небезмежні, і вона поступово перетворюється на дефіцитний ресурс.

Щорічно ООН інформує громадськість про проблему постачання людей питною водою, пропонує можливі рішення по захисту водного середовища.

Без води не буде життя. Про це необхідно пам'ятати всім і кожному. Дбайливе ставлення до природних ресурсів дозволить продовжити життя на нашій чудовій планеті. Пора людству задуматися про те, що ми залишимо у спадок нашим онукам і правнукам.

Сьогодні розмова поведемо про воду

Перегляд відеороликів «Бережи воду!»

Девіз нашого уроку: Вода - це життя.

Слайд2

II. Основна частина:

22 березня весь світ святкував День водних ресурсів. Проблема прісної води стає все гостріше. Вже сьогодні вартість пляшки води дорівнює літру бензину. Незабаром вода може стати «золотим ресурсом», а Росія - його головним експортером.

ОЗЕРО БАЙКАЛ (1-й уч-ся)

слайд 3,4

19% всієї прісної води світу сконцентровано лише в одному озері, що становить 4/5 всіх поверхневих вод Росії. Тому озеро Байкал апріорі сприймається як рішення всіх проблем прісної води в Росії на довгі роки. Екологічна катастрофа на Байкалі здається неймовірною, а тривожні повідомлення про целюлозно-паперовому комбінаті, який скидає неочищені відходи прямо в озеро, перебільшеними. Якщо згадати, що сьогодні одна людина з п'яти відчуває нестачу питної води, то Байкал в майбутньому стане набагато прибутковіше, ніж нафтові свердловини.

Проте, води Байкалу не такі вже й невичерпні. Незважаючи на рекордну глибину і 336 впадають річок, води озера відновлюються порівняно довше, ніж річкова вода - основне джерело прісної води. Крім того, у сучасних екологів викликають побоювання екологічні забруднення, причиною яких є не тільки сумно відомий комбінат в місті Байкальске, але також природні викиди метану з дна озера, а головне - забруднення річок, що впадають в Байкал. Найбільше побоювань викликає річка Хайлар, яка проходить на кордоні з Китаєм і знаходиться в спільному користуванні. На сьогоднішній день - це один з найбрудніших водних об'єктів в Забайкаллі.

2. РІКА ВОЛГА (2-й уч-ся) слайд 5,6


Річка Волга така ж широка, як і російська душа. Навіть початкове назва річки звучало як «Ра» - «щедра». Найбільша річка в Європі і сьогодні не скупиться на свої дари, тільки в широті своєї вона трохи втратила. Одинадцять гідроелектростанцій і тринадцять водосховищ - не жарти. «Річки більше немає, є природно-техногенна система», - каже директор Інституту екології Волзького басейну Геннадій Розенберг, обіцяючи, що річка незабаром перетвориться в стічну канаву.

Штучні водойми - це стояча вода, яка призводить до швидкого заболочування. Вже сьогодні велика частина території річки перетворилася в болота, і процес триває. Найбільша річка в Європі вважається і найбруднішою. Звичайно, їй ще далеко до Індонезійській річки Цітарум, але якщо нещадна і бездумна експлуатація триватиме, то скоро головна річка Росії втратить своє значення як прісний запас води і перетвориться в «зелену клоаку», завдяки синьо-зелених водоростей, які призводять до вторинного забруднення ріки.

3. РІКА АМУР слайд 7,8


На планеті залишилося всього три великі вільні річки, чи не обгороджені дамбами, і одна з них Амур. Сьогодні це найперспективніша золота жила для Росії в питанні експорту прісної води. Справа в тому, що в сучасному світі сама потребує воді країна - це не Кенія або Нігер, а Китай, де брак води відчувають понад 300 міст. За прогнозами, найближчим часом китайська спрага досягне потреби в імпорті 240 мільярдів кубічних метрів води. Тому ліві притоки Амура в найближчому майбутньому обіцяють стати одним з головних пунктів в російсько-китайської торгівлі.

4. ПІДЗЕМНІ ВОДИ слайд 3,4

На сьогоднішній день це найчистіші джерела прісної води, які є основною частиною водного фонду Росії. Найбільші запаси зосереджені в Сибірському окрузі (близько 28,9% від усіх запасів Росії), де вони постійно поповнюються за рахунок танення вічної мерзлоти. Тільки звідти щодня витягуються 1,6 млн м3 води на добу. До речі, одні підземні води дають привід не боятися Росії иссякания питних запасів.

Статистичні дані оптимістично говорять, що освоєння сховища підземних вод використовується тільки на 15%, при цьому вчені стверджують, що це навіть не половина з усіх потенційних підземних джерел в Росії. Крім того, останнім часом запас прісної води в Росії використовується економно - щорічно він скорочується на 2-3%. В умовах можливого дефіциту питної води в найближчому майбутньому, точніше в 2050 році, як передбачають гідрологи, підземна вода може стати «другою нафтою».

5. АРКТИЧНИЙ ЛЕДНИК

За оцінками експертів ООН, всього лише через 40 років потреба людства в продовольстві, в тому числі і в воді виросте на 70%, що потребують мобілізації 90% всіх світових ресурсів прісної води. У цих умовах справа може дійти до розробки «законсервованих» запасів - льодовиків. У крижаних шапках Земної кулі «заморожено» найбільша кількість прісної води (приблизно 25 млн км3). У разі Росії - це морські льоди Арктики. Тільки за один літній сезон, коли настає природне танення цього природного льоду, можна отримати більше 7000 км3 прісної води, а це кількість перевищує всі світове водоспоживання.

6. Васюганське болото

Болота, настільки нелюбимі і зловісні місця в культурі, є прекрасними фільтрами прісної води і ще одним сховищем цього цінного ресурсу. Країни Європи, бездумно осушити всі свої болота в XVIII-XIX століттях, сьогодні, коли людство ближче познайомилося з цими явищами природи, можуть заздрити Росії, настільки багатою на болота країні. Візьмемо, наприклад, Велике Васюганское болото в межиріччі Обі і Іртиша. Воно простягається на величезні території - 500 км. В Європі такого гіганта просто не знайшлося б місця. Сьогодні Васюганское болото - один з головних джерел прісної води для чотирьох областей (Томській, Новосибірській, Омській, Тюменській). Багато сибірські річки беруть початок з Великого Васюганського болота, а на його території знаходяться 800 тисяч озер.

7. атмосферної вологи

Болота болотами, а майбутнє вчені бачать в розробці нових способів отримання питної води з атмосферної вологи. Як там, в уроці географії? - «в повітрі міститься від 12 до 16 тисяч кубічних кілометрів вологи», - ні багато ні мало, а весь запас води у Великих озерах Америки. «Чай з пара» вже не є фантастикою. Ще в 90-х були винайдені перші установки з кондиціонування води, які можуть збирати в середньому близько 20-30% від водяної пари в кубічному метрі повітря. До речі, в Росії активно вивчаються перспективи використання атмосферної вологи при гасінні лісових пожеж в посушливі сезони.

III. Узагальнення і підведення підсумків. Вікторина.

Вікторина для закріплення.

Перерахуйте міста, в назві яких згадуються річки. (Волгоград, Ростов на Дону, ..)

Назвіть плаваючу птицю, позбавлену здатності, літати, яка є символом одного з полюсів Землі? (Пінгвін)

Agua "в перекладі з латинської означає" вода ". Назвіть якомога більше слів, які використовуються в російській мові, в складі яких згадується латинська назва води. -Раз'ясніте значення цих слів.

Акваріум - будинок для риб. Акваторія - водний простір. Акваланг - водне спорядження. Акварель - фарба, для якої потрібна вода.

Чи зрозуміло значення цих слів? Яке відношення вони мають до теми уроку?

Agua в перекладі з латинської - вода. А алфавіт починається з букви "а", так життя починається з води. Вода міститься в кожній людині тварину і рослині і йде з них тільки разом з життям. Ось чому девіз уроку: Вода - це життя.

Хто з учених вперше здійснив аналіз і синтез води? Коли це сталося? Яке це мало значення? (Природа води була розкрита французьким хіміком Лавуазьє і його колегою математиком Лапласом. Вони синтезували воду з кисню і водню, причому маса отриманої води дорівнювала масам водню і кисню, що беруть участь в реакції. Незабаром Лавуазьє провів досвід по її розкладанню, пропускаючи водяну пару над розпеченим залізом, отримав водень. Новий спосіб отримання водню зацікавив Паризьку академію наук.

Чому? Вода стала причетна до перших польотів на повітряних кулях, відкривши шлях до практичного повітроплавання. Процес розкладання води має великі перспективи, так як водень в майбутньому - екологічне паливо. Як ви думаєте чому? (Утворюється вода в результаті його згоряння) Але поки перед ученими стоїть проблема вигідного способу розкладання води і безпеки використання водню в якості палива. Може бути, хтось із вас в майбутньому стане великим хіміком і вирішить ці проблеми).

Як ви думаєте, яка роль води в організмі?

(Вода в організмі виступає в ролях - як розчинник, переносник і регулює теплоту тіла).

Яке фізичне явище лежить в основі процесу розчинення? Як прискорити процес розчинення у воді: а) твердої речовини, наприклад цукру; б) газу, наприклад вуглекислого газу?

1 V підсумок уроку

підсумкове слово

- Як мінімум, є два варіанти сценарію розвитку нашої країни.

1. Ми нічого не робимо, проблеми продовжують збільшуватися, і ми продовжуємо нічого не робити. Але такий сценарій нас не влаштовує.

2. Ми шукаємо практичні шляхи вирішення і вирішуємо проблеми. Цей сценарій нас влаштовує, але ми повинні розуміти, що існуючі і всі виникаючі екологічні проблеми просто не вирішуються.

Ми не можемо вирішити ці проблеми поодинці. Вони вирішуються тільки спільно, але хоча б маленький крок на шляху до вирішення екологічних проблем повинен зробити кожен з нас.
- Що може робити кожен з нас окремо, і що ми можемо зробити разом. Обговорення.
Якщо хочемо зробити природі і собі добро, то повинні використовувати її ресурси (воду, паливо) розумно, економно, без надмірностей. Економлять ресурси не тільки жадібні люди, а все, кому це небайдуже.

Підсумкова бесіда

Якби Ви стали президентом, щоб зробили Ви в галузі охорони природи? (потрібне підкреслити)

а) видали більше законів з охорони природи.

б) проводили контроль над діяльністю підприємств до якості його продукції.

в) впровадили нові розробки, що сприяють охороні навколишнього середовища.

г) збільшили число заповідників.

д) підтримували екологічні рухи.

е) всі разом.

і) свій варіант відповіді.

Існує одне повчальне переказ, яке нагадує нам про різницю між цінностями істинними, вічними і уявними, що проходять. Цар Дхатусена, що правив на острові Шрі - Ланка в 5 столітті нашої ери, у відповідь на вимоги заколотників показати схованки, де заховані великі царські скарби, привів своїх нерозумних ворогів до створеного ним штучного озера Калаві, яка мала 80 км в окружності. Озеро врятувало жителів острова під час посухи. Цар зачерпнув пригорщу води і сказав: "Друзі мої, це і є моє багатство".

Оборина Наталія Юріївна,

вихователь

МАОУ «НТШ № 1» м Губахи

Всеросійський екоурок «Вода Росії»

цілі:

  1. Розширити знання учнів про значення води для життя людини, тварин.
  2. Робити щеплення основи екологічних знань.
  3. Ознайомити з негативним впливом людини на природу.
  4. Виховувати звичку дбайливого ставлення до природи, розширювати кругозір.

устаткування : Малюнки хмари, крапельок; глобус, фотографії річок, озер, морів, океанів, малюнки учнів на тему «Портрети води», звуковий файл (дзюрчання води).

Хід екоурока.

I.Організація уваги учнів.(1-ий слайд)

Хлопці, сьогодні у нас проходить Всеросійський екологічний урок.

II.Основная частина.

2-ий слайд (Звучить музика - дзюрчання струмка)

Учитель читає вірш:

Я і хмаринка, і туман.

Я річка і океан.

Я літаю і біжу

І скляній бути міг.

Ну що хлопці, здогадалися, про що ми будемо говорити?

Так, сьогодні ми поговоримо про чарівну воді. Чому чарівної? Та тому, що вода буває дуже - дуже різною. Вона може швидко бігти в потічку, плескатися в морі, ставати холодними крижинками або гарячими крапельками пара. Ось, вона, яка різна! (Вимикаємо музику)

А хто допоможе мені в сьогоднішній розмові про воду?(3-ий слайд)

Капа розповість вам про те, яку величезну цінність має прісна вода, які небезпеки загрожують їй хх столітті, хто і як захищає річки і озера нашої країни.

Учитель показує глобус. (Показую глобус)

Подивіться на глобус. Такою бачать Землю космонавти з космосу. Якщо швидко обертати глобус, то здасться, що він одноколірний - блакитний. А все тому, що цієї фарби на ньому найбільше. Блакитним кольором на ньому зображені моря, океани, річки нашої планети. Вони займають в 2 рази більше місця, ніж суша.

4-ий слайд. Всіх нас цікавить одне питання:Чи багато води на землі? І допоможе нам в цьому Капа.(Дивляться на слайд-таблицю).Незважаючи на те, що наша планета буквально залита водою, лише 1% її доступний людині для використання, решта припадає на частку океанів, льодів і атмосфери.

Учитель. Ви чули про воду?

Кажуть вона всюди!

Діти читають вірші про воду.

Ученік1: В калюжі, в море, в океані,

І в водопровідному крані,

Як бурулька, замерзає,

У будинок туманом до нас вповзає.

учень 2 . На плиті у нас кипить,

Пором чайника шипить.

Ми її не помічаємо,

Ми звикли, що вода -

Наша супутниця завжди!

Учень 3. Без неї нам не вмитися,

Чи не наїстися, не напитися!

Смію я вам доповісти,

Без води нам не прожити!

Учень 4. В озері її знайдете

І в сирому лісовому болоті,

подорожує завжди

Наша супутниця вода!

Хлопці, а ви можете знайти воду в природі? Де вона буває? Де подорожує? В яких станах буває вода?

Звичайно, можете і знаєте! На уроці малювання вам була запропонована тема: «Портрети води».

Ось які малюнки до нашому класному годині ви намалювали.

3. Виставка малюнків учнів. (Бесіда за малюнками)

А що значить вода для всього живого, для вас?

Яке б тварина або рослина ми не взяли, в нього входить вода.(Слайд-5, 6)

Вода не тільки поїть, але ще й годує - по морях і океанах вдень і вночі пливуть тисячі риболовецьких суден. Вода миє всіх людей, міста, машини, дороги. Без води не замісити тісто, що не приготувати бетон для будівництва, не зробити ні папір, ні тканину для одягу, ні гуму, ні метал, ні цукерки, ні ліків - нічого не зробити без води.

(Слайд-7) Наша країна багата водними ресурсами і займає 2 місце в світі за запасами прісної води. Але ці ресурси розподіляються нерівномірно, там, де 80% населення зосереджено лише 8% прісної води. (слайд-8), (слайд-9)

До того ж водні ресурси використовуються неефективно і нераціонально.(Слайд-10)

Величезний збиток надають хімічні аварії, стічні води від промислового виробництва, вирубування лісів по берегах водойм, осушення боліт.(Слайд-11)

Тепер ви повинні зрозуміти, наскільки важливо захищати і берегти водні ресурси нашої країни. І кожен день ви повинні здійснювати хоч маленькі, але головні кроки щодо збереження води у себе вдома, в школі і на природі.

Хлопці, а ви знаєте, скільки коштує вода в нашому повсякденному житті?

Зараз Капа наочно вам покаже.(Слайд-12).

Наприклад: На виробництво 1 пари джинсів йде - 10 тонн води, на 1 кг.говядіни-

15 тонн води, на 1 кг. паперу-700 літрів води.

Як ви думаєте, хлопці, чи правильно ми використовуємо, витрачаємо воду в побуті, вдома?Відповісти на це питання нам знову допоможе Капа.(Слайд-13)

Як ми втрачаємо воду?

Коли чистимо зуби, ми даремно втрачаємо 10 літрів води (відро), а можна воду набрати в стакан; а коли ми приймаємо душ замість ванни, ми економимо 100 літрів води.

Хтось із вас подумає, але якщо берегти воду буду я один, то нічого не зміниться.(Слайд-14). Так ми можемо це зробити все разом. Адже водні ресурси нашої країни дійсно потребують захисту і охорони.

Тому, (слайд-15). Міністерство природних ресурсів і екології проводить масштабну федеральну цільову програму «Вода Росії». В її рамках проводяться: реабілітація водойм, будуються нові водосховища, знижується скидання забруднених стічних вод.

(Слайд-16) У 2014 році в рамках програми «Вода Росії» пройшла масштабна екологічна акція «Нашим річках і озерах - чисті береги!». 170 тисяч осіб з 72 регіонів Росії від Сахаліну до Калінінграда об'єдналися і вийшли на суботник, щоб очистити понад 1700 водних об'єктів. Акція проводиться щорічно. А чи знаєте ви, що означає число 22 березня? 22 березня - Всесвітній день води.(Слайд-17)

(Слайд-18) Капа підвела підсумок.

(Слайд-19) Капа пропонує пограти.

Хмари, хмари, все летять куди - то,

Хмари, хмари, білі, як вата,

Швидше їх розгадати потрібно нам, хлопці!

З чого складаються хмари?

Так, з крапельок води.

На крапельках написані завдання по 5-ти категоріям. Ви, хлопці, вибираєте крапельку, а я читаю завдання, а ви всією командою відгадуєте. За правильну відповідь - крапелька.

5 команд - 5 назв: (5 листків, 5 ручок, крапельки), грамоти - 3 гр. за 1 2, 3 місця і 2 гр. за участь, 5 листків для творчої роботи - намалювати друга або подругу для Капи і дати ім'я.) 5 категорій завдань: 1 - творче завдання, 2 - загадки, 3 - цікаві факти про воду, 4 - казки, 5 - брейн-ринг. За правильну відповідь - крапелька.

Підіб'ємо підсумки гри. Нагородження.

III. Висновок. Підведення підсумків.

Вода - одне з головних багатств на Землі. Без води жити на Землі неможливо. Людині, тваринам, рослинам потрібна вода. Важко уявити, що стало б з нашою планетою, якщо б зникла прісна вода. Бережіть її від забруднення! Економте її! Адже людина - це теж частинка навколишнього світу. Знаючи це, людина повинна розуміти, що з природою треба звертатися дбайливо.

(Слайд-20 оз. Байкал)

У природі подорожує вода,

Вона не зникає ніколи:

То в сніг перетвориться, то в лід,

Розтане - і знову в похід.

По гірських вершин,

Широким долинах.

Раптом в небо взовьyoтся,

Дощами повернеться.

Навколо озирніться,

В природу вдивіться ...

Вас оточує всюди і завжди

Це чарівниця, диво - вода!(Слайд-21)